Wybierając nagrobek ku pamięci zmarłego krewnego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę materiał, który zostanie użyty.

W przeszłości na cmentarzach marmur był popularnym wyborem pomników i nagrobków. Dzisiaj to granit przewyższa marmur jako materiał z wyboru. Marmur wykonany jest z wapienia, który jest rodzajem skały osadowej i zawiera węglan wapnia, który reaguje z kwasami. Marmur jest na tyle miękki, że można go zarysować ostrzem noża. Marmur można również odróżnić na podstawie różnych kolorowych zawirowań lub żyłek na wzorze kamienia. Granit jest skałą magmową, co oznacza, że powstaje w wyniku chłodzenia i krzepnięcia magmy lub lawy. Tworzy to twardą i trwałą skałę, odporną na zmiany klimatu, deszcz, deszcz ze śniegiem, śnieg i sól. To sprawia, że granit jest doskonałym wyborem do nagrobków i pomników, ponieważ jest odporny na ciepło i wodę. Wariacje kolorów zwykle pojawiają się jako kolorowe plamki na całym kamieniu.

Podczas gdy marmur można uzyskać w kilku kolorach, najczęściej używanym kolorem pomników i nagrobka jest tradycyjnie biały lub odcień szarości, co jest przede wszystkim spowodowane znacznie wyższymi kosztami rzadszego, kolorowego marmuru.

Niektóre osoby wybierają marmur do grobowców, nagrobków i posągów ze względu na unikalne wirujące wzory, które mogą nadać mu wyjątkowy wygląd. Marmur stosowany w pomieszczeniach, na przykład w krypcie lub mauzoleum, może być bardzo trwały i piękny. Jeśli szukasz pomnika o jasnej bieli, marmur może być najlepszą opcją dla ciebie, ponieważ granit na nagrobki Kraków nie występuje naturalnie w czystym białym kolorze. Granit można znaleźć w różnych kolorach, w tym w odcieniach czerni, szarości, czerwieni, różu, brązu, zieleni i niebieskiego. Każdy kamień granitowy będzie miał swoją unikalną kolorystykę, głównie ze względu na plamki, które są naturalną częścią pierwotnej formacji materiału skalnego. Kolorowe granitowe kamienie, jeśli są odpowiednio grawerowane, dają wysoki kontrastowy napis, który jest łatwy do odczytania i trwały.