Powiat Tarnogórski jest bardzo bogaty w różnego rodzaju atrakcje turystyczne. Tym samym nikt, kto w to miejsce przybywa, nie będzie narzekał na brak zajęć. Można nawet powiedzieć, że od ilości owych atrakcji może się w głowie zakręcić.

Już sama stolica powiatu, czyli Tarnowskie Góry może bardzo miło każdego zaskoczyć. Przede wszystkim, gdy udamy się do centrum miasta, to zetkniemy się z zabytkową zabudową z XVI wieku. Oczywiście należy wskazać na zabytkową Kopalnię Srebra. Jest to jedyna w naszym kraju kopalnia tego rodzaju kruszców. Trasa turystyczna w tejże kopalni wynosi aż 1740 metrów. Skoro wspomnieliśmy o kopalni srebra, to nie sposób nie wskazać także na Sztolnię Czarnego Pstrąga. Trasa turystyczna wynosi 600 metrów, a smaczku dodaje fakt, że ową trasę odbywa się łodziami. Do atrakcji powiatowych należy dołączyć także zespół pałacowy w Rybnej oraz kompleks zamkowy w Starych Tarnowicach. Idźmy dalej. Poza Tarnowskimi Górami mamy inne atrakcje dla turystów.

W Miasteczku Śląskim warto zwrócić uwagę na folwark dóbr Donnersmarcków w Żyglinku, drewniany kościół oraz wolnostojąca dzwonnica z drewna. Mówiąc o atrakcjach powiatu Tarnogórskiego, nie można pominąć takiej miejscowości, jaką jest Radzionków. Tam znajdziemy chociażby muzeum chleba, Księżą górę oraz minskansen przedstawiający eksponaty górnicze. Idąc nieco dalej, natrafiamy na Świerklaniec. To, co najbardziej w tym miejscu jest słynne, to oczywiście zespół pałacowo-parkowy, w którym mamy umieszczony Pałac Kawalera, rzeźby Fremieta oraz fontannę. Skoro jesteśmy w tejże miejscowości, to warto także odwiedzić kościół neogotycki, w którym możemy uraczyć mauzoleum rodziny Henkel von Donnersmarck.

Trudno by było w jednym miejscu wymienić wszystkie możliwe dostępne atrakcje turystyczne położone w powiecie Tarnogórskim. Jest ich ogromna ilość, a praktycznie w każdej większej jak również i mniejszej miejscowości znajdziemy coś bardzo atrakcyjnego dla siebie, coś wartego naszej uwagi. Nie dziwi zatem popularność owego powiatu.