Tynkowanie było kiedyś najczęstszą formą wykończenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynków. Jednak ten materiał wykończeniowy nadal oferuje wiele korzyści we współczesnych zastosowaniach.

Przy prawidłowym wymieszaniu i nałożeniu powłoka tynkarska zapewnia mocniejsze i trwalsze wykończenie ścian niż wiele innych rozwiązań. Reakcja chemiczna zachodząca, gdy woda wyparowuje z mieszanki tynków, tworzy silne wiązania. Tynk jest w większości przypadków bardziej odporny na uderzenia i wgniecenia. Listwa lub podkład zastosowany za tynkiem również wpływa na jego wytrzymałość. Nowoczesna listwa metalowa lub twarde płyty podkładowe są bardziej trwałe niż cienkie drewniane listwy stosowane w starszych domach. Tynk nie wytwarza pyłu, z wyjątkiem niewielkiej ilości uwalnianej po pierwszym dodaniu wody do proszku. Nie wymaga również szlifowania, a jeśli stosuje się wiele warstw, zwykle nakłada się je przed całkowitym wyschnięciem dolnej warstwy. Wykończenie ściany gipsowej zajmuje mniej czasu i powoduje mniej bałaganu, ale ponieważ wymaga umiejętności i praktyki, instalacja tynku na ścianach jest zdecydowanie trudna.

Gdy tynk pęka lub kruszy się w wyniku przesunięcia fundamentów lub silnego uderzenia w ścianę, naprawa uszkodzenia może być trudna.

Uszkodzony tynk należy wyciąć i zeskrobać bez uszkadzania nienaruszonego materiału ściany. Jeśli uszkodzenie jest poważne, listwa lub inne podłoże również wymaga wymiany. Tynk zmienia również kolor z upływem czasu, więc nowe łaty są jaśniejsze i wyróżniają się, jeśli nie pomalujesz całej ściany po naprawie. Wynajem firmy wykonującej tynki maszynowe Kraków daje również możliwość ułatwienia i skrócenia czasu wymaganego wykonania takiej pracy. Na przykład, jeśli zamierzasz podjąć duży projekt, możesz wypożyczyć większą maszynę do tynkowania. Tynk fornirowy, który obejmuje pojedynczą warstwę wykończeniową tynku na płycie podkładowej, kosztuje mniej niż tradycyjne dwu lub trzywarstwowe wykończenia. Wykończenia forniru są mniej trwałe, ale ich średni koszt jest zbliżony do suchej zabudowy.