Burze to jedne z najniebezpieczniejszych zjawisk pogodowych występujących na całym świecie.

Wszystkie burze powodują błyskawice i pioruny, które są jedną z trzech głównych przyczyn zgonów związanych z pogodą, co roku piorun zabija wiele osób. Burze mogą również powodować grad, tornada i powodzie. W niektórych przypadkach grad może być wielkości piłki do golfa, a wiatr osiąga porywy 160 kilometrów na godzinę. Aby chronić siebie, swoją rodzinę i mienie przed szkodliwymi skutkami gwałtownej burzy, dowiedz się, co robić, aby zachować bezpieczeństwo.

Jakie są zasady postępowania w trakcie burzy?

Zachowaj bezpieczeństwo w trakcie burzy

Oprócz sprawdzania kanału pogodowego i mobilnych aplikacji pogodowych czy map burzowych, możesz zorientować się, że zbliża się burza, obserwując zmiany pogody. Poszukaj zmian, takich jak duże chmury cumulus, ciemniejące niebo i chmury, nagłe zmiany kierunku wiatru, nagły spadek temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Ważne jest, aby wiedzieć, że silne podmuchy wiatru mogą z łatwością powalać drzewa i gałęzie drzew, dlatego nie należy zatrzymywać się ani parkować w ich pobliżu.

Jeszcze zanim nadejdzie burza odłącz jak najwięcej urządzeń podłączonych do sieci, aby zapobiec ich uszkodzeniu lub spowodowaniu porażenia prądem. Zabezpiecz również wszelkie przedmioty, które wiatr mógłby zdmuchnąć. Trzymaj się z dala od okien i szklanych drzwi, nie wychodź na balkon. Jeśli w trakcie burzy z piorunami jesteś na zewnątrz, ważne jest znalezienie schronienia. Zawsze najlepiej jest wejść do domu lub budynku podczas burzy, ale jeśli zostaniesz złapany przez burzę na zewnątrz, należy dostać się do najniższego obszaru, trzymaj się z dala od pojedynczych drzew, które nie są zgrupowane lub innych wysokich konstrukcji, a także od przedmiotów metalowych.

Jeśli prowadzisz w trakcie burzy, bezpieczniej jest pozostać w swoim pojeździe, zaparkuj z dala od drzew i nie dotykaj metalowych przedmiotów, które mogą przewodzić prąd. Przewody elektryczne i urządzenia w twoim domu lub firmie mogą być niebezpieczne podczas burzy. Wiele porad dotyczących zachowania bezpieczeństwa w trakcie burzy znajdziesz na stronie https://mapaburzowa.com/zasady-bezpieczenstwa-w-czasie-burzy/. Błyskawica może przechodzić przez beton, więc unikaj stania na nim lub opierania się o betonowe ściany. Należy również unikać zbliżania się do instalacji wodociągowych i korzystania z bieżącej wody w domu lub firmie, ponieważ ona również przewodzi prąd.