Deskowanie to tymczasowa konstrukcja używana jako forma do wykonania oryginalnej konstrukcji.

Dostępne są różne materiały do budowy szalunku. Materiał szalunku dobierany jest w zależności od wielu czynników, takich jak koszt, zapotrzebowanie, czy rodzaj konstrukcji. Drewno jest najczęściej stosowanym materiałem do szalunków. Kłody drewniane lub deski są używane jako elementy wzmacniające od czasów starożytnych. Deskowanie drewniane nazywane jest również tradycyjnym szalunkiem i jest to najbardziej ekonomiczny materiał stosowany do szalunków. Stosuje się je w budowanych obiektach jako materiał szalunkowy od wielu lat, więc metoda budowy szkieletu drewnianego jest dobrze znana pracownikom wykonującym prace budowlane. Drewno można łatwo przyciąć na dowolny wymagany rozmiar, jest lekkie i można nim łatwo manipulować. Drewno ma również dobrą odporność termiczną, która zapobiega uszkodzeniom betonu w zimniejszych regionach czy miesiącach. Łatwo jest zrozumieć metodę konstrukcji szalunku drewnianego, dlatego wykwalifikowani pracownicy nie są potrzebni do instalacji deskowania. Łatwo jest również wymienić uszkodzone części form drewnianych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gatunek i rodzaj drewna należy do deskowania wybierać bardzo uważnie, ponieważ zbyt suche drewno może wchłaniać wodę z mokrego betonu, co powoduje zmniejszenie wytrzymałości konstrukcji betonowej.

Natomiast zbyt mokre drewno o wysokiej zawartości wilgoci kompresuje mokry beton i tworzy pęknięcia w strukturze, a zaprawa może przeciekać przez połączenia, gdy nastąpi obkurczenie. Formy drewniane mają ograniczone zastosowanie, dlatego nie mogą być użyteczne więcej niż raz. Sklejka, która jest wytwarzanym z drewna produktem, jest również używana do szalunków. Składa się z kilku arkuszy lub warstw forniru. Obecnie użycie szalunku ze sklejki drewnianej wzrasta, szczególnie w przypadku paneli elewacyjnych. Powodem tego jest to, że szalunek ze sklejki zapewnia gładkie wykończenie w porównaniu do zwykłego szalunku drewnianego.