Ilu sprzedawców tyle najlepszych materiałów, jednak czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, który konkretnie rodzaj materiału jest najlepszy?

Jakie poszczególne rodzaj materiałów mają zalety, a jakie wady? Która tkanina jest odpowiednia dla nas? Każdy z nas powinien posiadać choć minimalną wiedzę na temat tkanin, ponieważ każdy z nas codziennie z nimi obcuje, każdy z nas ma kontakt z różnymi tkaninami, a może to w sposób mniejszy lub większy oddziaływać na nasze zdrowie. Dlatego też skupmy się na kilku bardzo istotnych informacjach dotyczących tkanin. Przede wszystkim możemy wyróżnić tkaniny naturalne, sztuczne oraz syntetyczne. Naturalne materiały, czy jak kto woli tkaniny to oczywiście te materiały, które są pochodzenia zwierzęcego, jest to między innymi wszystkim znana wełna, kaszmir czy jedwab. Do naturalnych tkanin zalicza się również te, które są pochodzenia roślinnego, a więc bawełna czy len. Pozyskiwane są najczęściej ze zwykłych upraw jednak coraz bardziej popularne stają się uprawy ekologiczne, które przede wszystkim prowadzone są w zgodzie z naturą i zbędnie nie zanieczyszczają środowiska. Z kolei tkaniny sztuczne to takie, które są produkowane z naturalnych surowców. Może to być modal, wiskoza, bambus czy tencel.

Nawet nie wyobrażasz sobie jak wielkie spektrum tkanin jest obecnie dostępne w sklepach.

Choć nazwa jest myląca, to sztuczne tkaniny nadal produkowane są z naturalnych składników!

Zaletami takich sztucznych tkanin jest przede wszystkim przewiewność i oddychanie, a także bardzo miłe odczucie w dotyku. Do minusów na pewno należy cena takich materiałów, ich większa podatność na gniecenie się, a także specjalne warunki w jakich trzeba brać większość rzeczy z wiskozy. Oprócz prania ręcznego rzeczy z wiskozy muszą być suszone na płasko. Ostatnią grupą tkanin są tkaniny syntetyczne. To takie tkaniny, które są produkowane ze składników, których nie znajdziemy w naturalnym środowisku. Mowa tutaj między innymi o poliestrze, nylonie, akrylu czy elastanie. Do plusów niewątpliwie można zaliczyć cenę takich materiałów, a także łatwość obróbki podczas szycia czy prasowania. Minusem na pewno jest sztuczny efekt w dotyku, a także brak funkcji przewiewności – takie materiały po prostu nie oddychają.
Biorąc pod uwagę powyższe, każdy z nas osobiście powinien zdecydować, który materiał naszym zdaniem jest najlepszy. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, która określiłaby, który materiał jest najlepszy, a także dlaczego. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy, dla jednych z nas ważniejsze będzie to jaka jest cena za dany materiał z kolei dla innych ważniejsze będzie to, czy dany materiał odpowiednio oddycha, czy będzie nas odpowiednio ogrzewał zimą, a latem pozwalał na odprowadzanie zbędnego ciepła. Dlatego też biorąc to co jest wyżej napisane, każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, który materiał jest najlepszy? Nieważne jednak jak zdecydujesz, wszystkie materiały znajdziesz na stronie otula.pl, tam też możesz złożyć zamówienie by samodzielnie móc stworzyć kreację.