Chociaż rządy komunistyczne wymordowały i represjonowały nawet więcej ludzi niż naziści, i to przez znacznie dłuższy okres czasu, ich zbrodnie zyskały tylko niewielki ułamek świadomości społecznej i uznania.

Na szczęście główne reżimy komunistyczne albo upadły, albo ewoluowały w znacznie mniej opresyjne formy. Istnieje jednak kilka powodów, dla których coraz większe rozpoznawanie zbrodni komunistycznych powinno być ważnym priorytetem dla całego świata, a mianowicie zapewnienie sprawiedliwości ofiarom i sprawcom, złagodzenie ucisku niezreformowanych komunistycznych rządów, które nadal istnieją, a także zapewnienie, że podobne zbrodnie nigdy się nie powtórzą.

Unieważnienie wyroku i odszkodowania za represje władz komunistycznych

Wniosek o odszkodowanie dla osób represjonowanych w czasach komunizmu

Do dziś żyją miliony ofiar komunizmu. Są wśród nich byli więźniowie Gułagu, robotnicy przymusowi, dysydenci poddani represjom politycznym, deportowane mniejszości etniczne, i wiele innych osób, które doznały represji w czasach komuny. Z kilkoma wyjątkami, głównie w Europie Wschodniej, do tej pory niewiele uczyniono, aby uznać cierpienie tych ofiar lub zrekompensować im krzywdy, których doznali, bez względu na to, czy są one materialne czy niematerialne. Jednak przyznanie odszkodowania dla osób represjonowanych jest niezbędne dla chociaż częściowej rekompensaty szkód.

Oczywiście skala zbrodni oraz nadużyć władz komunistycznych była tak ogromna, że całkowite odszkodowanie dla osób represjonowanych jest właściwie niemożliwe. Jednak niemożność całkowitej rekompensaty nie jest usprawiedliwieniem, jeśli państwo nie robi nic dla poszkodowanych przez komunistyczne władze. Podobnie jak w przypadku nazistów, nie można schwytać i ukarać wszystkich winnych. I jest dodatkowy problem, że niektórzy z najgorszych komunistycznych przestępców są chronieni przez rządy w krajach, w których partia komunistyczna wciąż jest u władzy.

Musimy zrobić więcej, aby wymierzyć sprawiedliwość ofiarom i sprawcom zbrodni komunistycznych, a także zapewnić odszkodowanie dla osób represjonowanych dopóki nie jest za późno. Ale może to nastąpić za kilka lat, ponieważ więcej coraz więcej ofiar komunistycznych władz po prostu umiera ze starości.