Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym typem problemów ze stawami.

Może wpływać na stawy w dowolnym miejscu ciała, w kolanach, plecach, dłoniach czy stopach. Kiedy chrząstka w stawach zużywa się, kości odsłaniają się i ocierają o siebie. Powoduje to obrzęk i ból stawu oraz może ograniczyć zakres ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle zaczyna się powoli, ale z czasem ulega pogorszeniu. Podstawa dużego palca jest częstym miejscem występowania różnego rodzaju nieprawidłowości i zmian. Może to być przykładowo paluch sztywny, halluks, czy inne zwyrodnienie stawów i kości. Nawet we wczesnych stadiach występowania paluch sztywny może powodować tkliwość, opuchnięcie i ból stawów. Podczas chodzenia możesz także odczuwać bolesność lub ból innych palców u nóg lub łuku stopy. Z biegiem czasu może nawet rozwinąć się pieczenie, które jest charakterystycznym objawem bólu nerwu lub neuropatii. Paluch sztywny może boleć po długich okresach siedzenia, aktywności lub po przebudzeniu się rano. Sztywność i ból są zazwyczaj oznakami zwyrodnienia stawów po długich okresach bezczynności lub bezruchu. Przerost kości dużego palca, który występuje w przypadku palucha sztywnego, może utrudnić lub nawet uniemożliwić zgięcie palca. Jakie są pierwsze objawy choroby stawów w stopie i palucha sztywnego

U osób z taką chorobą stawów dochodzi do degeneracji stawu i wyzwalania reaktywnego procesu kostnego, takiego jak ostrogi lub zesztywnienie.

Nadmierny wzrost kości może prowadzić do zespolenia stawu na stałe lub niemożliwości zginania się. Rezultatem takiego stanu jest również paluch sztywny. Zapalenie stawów powoduje stan zapalny, więc możesz także zauważyć obrzęk wokół stawu palca, jeśli wystąpi paluch sztywny. Uszkodzona chrząstka może prowadzić do ocierania się kości o siebie i bólu podczas chodzenia, a nawet odpoczynku. Niektóre osoby mogą mieć zwężenie lub zniszczenie przestrzeni stawowych, ale odczuwać minimalny ból. Twoje ciało spróbuje naprawić ten stan, zwiększając ilość kości. Tworzy to kostne wypukłości zwane ostrogami kostnymi. Możesz nie zdawać sobie sprawy z wystąpienia ostrogi kostnej, dopóki nie rozwiniesz widocznego guza lub kalusa na palcu.