Jeśli chcesz wypić filiżankę doskonałej kawy, w obecnych czasach możesz bez problemu ją przygotować.

Niezależnie od tego, czy mielisz ziarna samodzielnie w domu, czy kupujesz już zmieloną, parzenie kawy w domu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Duże ułatwienie wiąże się dzisiaj z powszechną dostępnością kawy. Odkładając na bok argument o tym, że współczesna kawa ma mniej smaków niż kawa XIX-wieczna z powodu komercjalizacji, droga z plantacji do sklepowej półki jest wciąż długa i kręta. Proces zbierania kawy jest często trudny i mozolny. Ponieważ każda roślina kawy może mieć dojrzałe i niedojrzałe owoce, większość plantatorów musi zbierać owoce ręcznie i bardzo precyzyjnie. Jeśli zbiera się owoce kawowe, zanim osiągną pełną dojrzałość, ucierpi na tym jakość kawy, którą pijesz, ponieważ niedojrzałe jagody nie dojrzewają po zerwaniu.

Po zebraniu wiśni należy usunąć z nich nasiona, czyli ziarna kawowe. Podczas oddzielania miazgi owocowej od nasion stosuje się metody mokre i naturalne, czyli suche.

Metoda naturalna jest preferowaną opcją dla tych, którzy chcą otrzymać filiżankę kawy o odważnych smakach i energetyzujących aromatach, takie gatunki ziaren oferuje sklep z kawami. Gdy owoc pozostawia się do wyschnięcia przed usunięciem z nasion, część naturalnej słodyczy przechodzi na ziarna, co daje filiżankę kawy, która jest naturalnie słodsza i delikatniejsza w smaku. Metoda mokra wykorzystuje proces mechaniczny do oddzielania owoców od nasion. Dzięki tej metodzie osiąga się możliwość uzyskania czystszego profilu smaku, ponieważ jest mniej sposobów, aby pulpa zakłócała smak ziaren. Następnie ziarna kawy przechodzą proces fermentacji, są oczyszczane, a następnie suszy się je ostrożnie w procesie odwracania. Później ziarna są sortowane, w wszelkie zniszczone są wyrzucane. Pod koniec tego etapu zielona kawa jest albo mielona na sucho, albo sprzedawana i wysyłana do odbiorcy, który poddaje ją procesowi palenia, w wyniku którego otrzymujemy ciemne ziarna kawy, które kupujemy w sklepach. Cały proces od owocu do palonego ziarna może zająć kilka miesięcy.