Gorce to jedno z najpiękniejszych polskich pasm górskich, położone malowniczo w Beskidach Zachodnich. Jego atutem są nie tylko piękne krajobrazy, ale również całe kilometry szlaków, które nie zostały jeszcze zdeptane przez tłumy turystów. Tym, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku i złapać chwilę oddechu od cywilizacji podpowiadamy, co warto zobaczyć i jak spędzić czas w Gorcach.

Idealna baza wypadowa, czyli gdzie zatrzymać się w Gorcach?

Gorce to coraz częściej wybierany kierunek przez osoby, lubiące aktywne spędzanie wolnego czasu. Nic dziwnego, bo wytyczono tutaj aż kilkanaście szlaków pieszych, uzupełnianych dodatkowo przez szlaki rowerowe i konne oraz ścieżki edukacyjne. Aby jednak móc skorzystać z tych możliwości, należy zostać tutaj na kilka dni. Decydując się na nocleg w Gorcach, warto prześledzić stronę www.apapiernia.pl, na której zamieszczono niezwykle interesującą ofertę. 

Apartamenty, położone nieopodal Gorczańskiego Parku Narodowego i popularnych szlaków, to doskonała baza wypadowa dla wszystkich tych, którym niestraszne są górskie wędrówki. Ciekawą alternatywą mogą być również schroniska górskie, wśród których największą popularnością cieszy się Schronisko PTTK na Turbaczu, położone na wysokości 1283 m n.p.m. i oferujące turystom aż 110 miejsc noclegowych.

Najwyższy szczyt Gorców – jak wejść na Turbacz?

Turbacz to najwyższy szczyt Gorców (1310 m n.p.m.), zaliczany do Korony Gór Polski. Nic dziwnego, że to właśnie w tym kierunku udaje się większość turystów, zainteresowanych górskimi wędrówkami. Na szczycie przecina się wiele różnych szlaków. Jak przeczytasz w artykule „Apartamenty Papiernia – Idealna baza wypadowa na Turbacz”, jeden z najłatwiejszych wiedzie z Koniny. Jego atutem jest brak stromych podejść, choć turyści, którzy wybiorą tą trasę, muszą liczyć się długim, bo prawie 9 km spacerem. Na Turbacz można również dostać się z:

  • Nowego Targu – będzie to jeden z najkrótszych szlaków o średniej trudności,
  • Przełęczy Knurowskiej – to z kolei szlak słynący z najpiękniejszych widoków,
  • Rabki-Zdroju – zdecydowanie najdłuższy szlak, oferujący jednak spektakularne widoki na Babią Górę i Luboń Wielki.

Na Turbacz wiodą również szlaki z Łopusznej, Niedźwiedzia czy Obidowej, choć są one znacznie rzadziej uczęszczane.

Które szlaki turystyczne w Gorcach warto odkryć?

Gorce to jednak nie tylko Turbacz z charakterystycznym schroniskiem i szczytem, z którego odchodzą pozostałe grzbiety górskie, tworzące to wyjątkowe pasmo. Ci, którzy stawiają na mniej zatłoczone szlaki, mogą wyruszyć na nieco niższy, bo liczący 1211 m n.p.m. Lubań czy też na Magurki, gdzie ustawiono drewniane wieże widokowe, z których można podziwiać rozległe panoramy. Z kolei na Jaworzynie Kamienieckiej, drugim co do wysokości szczycie Gorców, ustawiono kapliczkę Tomasza Chlipały, znanego bliżej jako Bulanda, którego historię warto poznać, jeszcze przed zdobyciem góry. Stąd można udać się do Zbójnickiej Jamy lub też zatrzymać się przy Diabelskim Kamieniu – niezwykle interesującym pomniku przyrody nieożywionej.

Co, jeśli nie turystyka piesza?

Warto wiedzieć jednocześnie, że Gorce to nie tylko szlaki górskie. Tutaj spotykają się bowiem również miłośnicy kolarstwa, a w sezonie zimowym pasjonaci narciarstwa. Nic w tym dziwnego, bowiem w Gorcach czeka na nich wiele kilometrów perfekcyjnych tras biegowych i zjazdowych, gwarantujących całe godziny sportowej rozrywki. 

Warto wspomnieć również o najwyżej położonym w Polsce obserwatorium astronomicznym. Obserwatorium na Suhorze, bo właśnie o nim mowa, zlokalizowane jest na wysokości 1000 m n.p.m. Sporadycznie wpuszczani są do niego turyści, z czego warto skorzystać, jeśli przydarzy się taka okazja.

Jakie atrakcje turystyczne odwiedzić w Gorcach i okolicach?

Będąc w Gorcach, warto również na chwilę zejść ze szlaku, by odkryć najważniejsze zabytki regionu. Wśród nich na pierwszy plany wysuwa się z pewnością zabytkowy dwór szlachecki w Łopusznej. Niegdyś był on własnością Tetmajerów, obecnie w jego pomieszczeniach mieści się filia Muzeum Tatrzańskiego. XVIII-wieczny dwór zachował się również w Harklowej. Miłośnicy historii powinni udać się również w nieco dalszą podróż do Czorsztyna i Niedzicy, by zobaczyć dwa charakterystyczne zamki, oddzielone od siebie wodami Jeziora Czorsztyńskiego. Na rodziny z dziećmi czeka z kolei Rabka-Zdrój, z rodzinnym parkiem rozrywki Rabkoland oraz pobliska Chabówka, w której zobaczyć można wyjątkowy Skansen Taboru Kolejowego.