Rożnego rodzaju przepływomierze stosowane są w różnych silnikach, można za ich pomocą mierzyć przykładowo przepływu oleju.

Należy pamiętać iż oleje charakteryzuj ą się pewnym współczynnik lepkości, warto o tym pamiętać wybierając przepływomierz. Liczniki mogą obsługiwać różną ilość przepływającego oleju. Kontrola przepływu oleju jest bardzo ważną rzeczą dla prawidłowego działania silnika. Olej musi być dostarczany równomiernie i w odpowiedniej ilości. Smarowanie elementów silnika zapewnia jego prawidłowe działanie. Asortyment przepływomierzy lub liczników paliwa obejmuje niezawodne i dokładne rozwiązania pomiarowe do systemów dozowania.. Mierniki przepływu paliwa są dostępne w wersji z wyświetlaczem mechanicznym i cyfrowym oraz jako mierniki pulsu bez wyświetlacza. Dostępne opcje obejmują mierniki poczynając od przepływomierzy oleju napędowego o dużej wydajności używanych do pomiaru dozowania paliwa luzem, do liczników oleju opałowego, które mogą dokładnie zliczać nawet najmniejszą ilość oleju opałowego dla zastosowań domowych domowych zastosowaniach oleju opałowego.

Zaletą miernika przepływu paliwa jest są obrotowe powierzchnie czołowe, co umożliwia ich elastyczne dopasowanie do prawie wszystkich instalacji. Muszą one być dostosowane do wielkości węży podłączanych bezpośrednio do przepływomierzy. Przepływomierz dodatkowo potrafi określić jaka ilość oleju została w zbiorniku. Liczniki występują w dwóch odmianach możemy zakupić liczniki mechaniczne oraz cyfrowe. W zależności od przeznaczenia może sprawdzić się lepiej jedna lub druga wersja. W nowych samochodach jest to oczywiście wersja elektroniczna, która podpięta jest do centralnego komputera, pozwala to dostosowywać przepływ automatycznie w zależności od obciążenia silnika. W każdym samochodzie licznik do zbiornika oleju, musi być sprawny. Jeżeli zostanie uszkodzony może dawać nieprawidłowe wskazania. Jak wiadomo olej potrzebny jest do prawidłowego działania silnika, a jego niedobór może prowadzić do poważnych uszkodzeń.