Plantatorzy buraka cukrowego muszą radzić sobie z różnego rodzaju chwastami które występują w uprawach, warto zwrócić uwagę iż burak charakteryzuje się dość długim okresem wegetacyjnym, dlatego też chwasty które wzrastają wcześniej będą przeszkadzały w prawidłowym rozroście rośliny.
W tym przypadku będą zasłaniały światło, wydobywały z gleby niezbędne składniki odżywcze jak również oczywiście wodę. Dlatego też należy zadbać o odpowiednią ochronę, w tym przypadku zwalczanie chwastów w buraku może opierać się na wykorzystaniu herbicydów selektywnych. Są to środki które działają na określony rodzaj roślin, eliminując je z upraw.
Zwalczanie chwastów w rzepaku
Środki ochrony roślin mogą utrudniać rozwój chwastów już na poziomie nasiona, jeszcze przed kiełkowaniem, w tym wypadku ochronimy buraki w pierwszym okresie rozrostu. Oczywiście należy zwrócić uwagę iż jest to oprysk który będzie stosowany na glebę, musi on przenikać do uśpionych nasion roślin. Naturalnej powinniśmy wybrać najlepszy okres, ziemia musi być już rozmarznięta, tak aby herbicyd dobrze się wchłaniał. Dodatkowo także warto zwrócić uwagę iż nie może być to gleba zbyt sucha. Podczas oprysków powinniśmy pamiętać aby nie były one spychane przez wiatr na inne uprawy, dlatego też należy wybrać odpowiednią pogodę kiedy chcemy wykonać opryski.
Dodatkowo możemy także wykonywać opryski w czasie rozrostu, rozwoju chwastów, wówczas zadaniem herbicydów będzie wnikanie do wnętrza rośliny. Może to odbywać się poprzez łodygę lub też liście. Warto pamiętać iż w tym przypadku powinniśmy zadbać o pogodę zarówno bezwietrzną jak również pochmurną, zbyt wysoka temperatura mogłaby spowodować zbyt szybkie wyparowanie składników herbicydów z rośliny, przez to roślina nie przyjęła by odpowiedniej dawki środka chwastobójczego.
Z pewnością zwalczenie życice w rzepaku nie zawsze jest łatwym zadaniem, powinniśmy pamiętać iż niekiedy chwasty uodparniają się na niektóre rodzaje herbicydów, przez co ich działanie nie będzie już tak skuteczne jak na początku. Dodatkowo także powinniśmy pamiętać o tym aby herbicydy odpowiednio rozcieńczać, dzięki czemu będziemy mogli dobrać odpowiednią dawkę. Warto zatem zapoznać się dokładnie z opisem na opakowaniu, można wówczas dobrać odpowiednią ilość herbicydu którą rozpuścimy w określonej ilości wody.