Wszyscy przeżyliśmy dzieciństwo spędzone na spaniu na materacach wypełnionych nieprzyjaznymi dla środowiska, opartymi na petrochemii materiałami syntetycznymi, takimi jak poliester i pianka poliuretanowa, czyszczonych środkami odplamiającymi i innymi wdychanymi toksynami. Jeśli jednak planujesz dla swojego dziecka bezpieczne łóżeczko, priorytet ma odpowiedni materac.

Niektórzy komercyjni producenci zaczęli stosować naturalnie ognioodporne włókna, takie jak wełna i bawełna oraz silikon zamiast sztucznych wypełniaczy. Dodatkowa korzyść jest taka, że włókna naturalne pomagają regulować temperaturę ciała, zapewniając lepszy sen. Jeśli chcesz całkowicie uniknąć syntetyków, poszukaj materacy ekologicznych. Są one wypełnione bawełną i wełną nad stalowymi cewkami lub naturalnym lateksem z drzew kauczukowych. Lateks jest najtwardszą opcją i ma właściwości antyalergiczne i odporne na pleśń, a ponadto możesz go następnie użyć ponownie jako podkładki podłogowej, której trwałość rekompensuje wyższą cenę. Łatwe w pielęgnacji mieszanki poliestru i bawełny pochodzą z ubiegłego wieku. Teraz wszyscy chcą w 100 procentach bawełnianych prześcieradeł i poszewek na pościel zarówno dla swoich dzieci, jak i dla siebie.

Ale ponieważ producenci często nadają bawełnie wykończenie formaldehydem, aby zapobiec marszczeniu, możesz sprawdzić, czy pościel jest produkowana bez użycia chemikaliów.

W witrynach konsumenckich poświęconych alergikom znajdziesz tradycyjne style dla dzieci. Jeśli szukasz czegoś bardziej stylowego niż króliki i misie lub delikatny róż i błękit, odwiedź niektóre sklepy, które zaspokajają potrzeby modnych rodziców. Możesz również zrezygnować z pościeli i kupić rożek niemowlęcy muślinowy do spania. Nie oznacza to jednak, że bawełna jest całkowicie zdrowa, przynajmniej nie dla planety. Bawełna jest jedną z najbardziej opryskanych i poddawanych obróbce upraw, więc jeśli chcesz być bardziej ekologiczny, musisz kupować bawełnianą pościel ze zrównoważonych upraw.