Kryptowaluty stały się niezwykle popularne w ciągu ostatnich kilku lat, obecnie różnych kryptowalut są tysiące, coraz częściej za ich pomocą możemy dokonywać płatności.

Kryptowaluta to cyfrowy zasób, który można przenosić za pośrednictwem łańcucha bloków. Mówiąc o kryptowalutach często słyszysz słowo „blockchain”. Blockchain jest sposobem przechowywania danych stworzonych przez Satoshi Nakamoto, wynalazcę Bitcoin. Składa się z kilku bloków połączonych łańcuchem z operacjami kryptograficznymi. Ważną rzeczą, którą należy wiedzieć o bloku, jest to, że zawiera on zbiór danych, przy czym każdy element jest podpisany przez odpowiadającego mu twórcę, aby nie można go było modyfikować ani fałszować. Łańcuch kryptograficzny bloków realizuje się za pomocą funkcji skrótu, które są funkcjami matematycznymi, w których zasadniczo niemożliwe jest znalezienie dwóch danych wejściowych, które dają takie same dane wyjściowe.

Każdy blok zawiera dane wyjściowe haszowania poprzedniego bloku, co oznacza, że niemożliwe jest sfałszowanie bloku w łańcuchu w sposób, który nie będzie oczywisty na podstawie następujących bloków w łańcuchu.

Celem blockchain jest umożliwienie przechowywania danych w sposób zdecentralizowany, przy jednoczesnym umożliwieniu każdemu sprawdzenia autentyczności blockchaina. Jest to oparte na fakcie, że użycie różnych operacji kryptograficznych w całym łańcuchu bloków uniemożliwia utworzenie fałszywego łańcucha bloków, który byłby akceptowalny jako prawdziwy łańcuch bloków. Oznacza to, że ludzie mogą poprosić o kopię blockchain od kogokolwiek innego i zaufać jego autentyczności. Dlatego też inwestycje w kryptowaluty są bardzo bezpieczne. Można przykładowo zainwestować na takich platformach jak Bitcoin Era Opinie są bardzo pozytywne. Dzięki inwestowaniu w kryptowaluty możemy zarobić, ponieważ patrząc wstecz od roku 2009 kryptowaluty daję bardzo duże zwroty inwestycji. Kurs kryptowalut może bardzo szybko wystrzelić w górę, dobrym pomysłem jest także inwestowanie w nowe dobrze rokujące kryptowaluty.