Określenie henna odnosi się do niekonwencjonalnych ziół lub mieszanek ziół używanych jako wzmacniacze koloru włosów lub skóry.

Naturalna czysta henna to sproszkowana roślina o nazwie Lawsonia Inermis. Jest to kolczasty, zimozielony krzew osiągający do sześciu metrów wysokości. Ma ciemnozielone, wąskie, eliptyczne i zwężające się liście o długości około pięciu centymetrów i aromacie przypominającym herbatę. Pachnące kwiaty są białawe lub różowe do ceglastoczerwonego i osadzone w kwiatostanie w kształcie piramidy. Owocem jest niebiesko-czarna jagoda. Henna zawiera naftochinony, i to właśnie te substancje nadają hennie właściwości barwiące. Co to właściwie jest henna i do czego jest stosowana

Henna zawiera również garbniki, kumaryny, flawonoidy, kwasy fenolowe, sterole i ksantony.

Jako barwnika używa się głównie liści rośliny, ale do pewnego stopnia wykorzystywana jest również kora i olejek eteryczny wyekstrahowany z kwiatów. Liście są zwykle zbierane z roślin, które mają około trzech lat, suszone i mielone na proszek. Pasta z henny osadza barwnik na zewnętrznej stronie łusek włosów. W miarę jak barwnik przenika do wnętrza włosa, wiąże się z keratyną włosa i osadza kolor również wewnątrz kory. Kolor ciemnieje, gdy cząsteczki henny wnikają głębiej we włosy, wiążąc więcej białka. Kolor osiąga swoje maksimum intensywności w około dwa dni i może naturalnie utrzymywać się przez wiele tygodni. Czyste włosy są kluczem do dobrego wnikania henny i jeśli wcześniej farbowałaś włosy standardową farbą, zaleca się odczekanie sześciu miesięcy przed użyciem henny. Pamiętaj, aby zawsze nosić rękawiczki i uważać na skórę twarzy podczas nakładania henny na włosy, nie bez powodu henna marokańska Sahara Tazarine jest również używana jako tymczasowe tatuaże na ciele. Rozłóż gazetę na podłodze, załóż stare ubranie i przetrzyj czoło, uszy i tył szyi wazeliną lub tłustym kremem, aby zapobiec plamom na skórze. Ponieważ pasta z henny jest gęstsza niż standardowe farby kupione w sklepie, będzie trudniejsza do rozprowadzenia, dlatego warto wprawiać się w takiej metodzie farbowania włosów.