Wybór odpowiedniego laptopa może być skomplikowanym procesem, biorąc pod uwagę znaczące różnice zarówno w konstrukcji, jak i sprzęcie.

Kupując laptopa, zastanów się do czego będziesz go używać, niezależnie od tego, czy zamierzasz zabierać go z miejsca na miejsce, czy po prostu używać w domu na biurku. Pierwszą wielką rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego laptopa, jest to, jaki system operacyjny ma działać. Chociaż tradycyjnie dominuje MacOS Apple i Windows Microsoft, dziś warto również wziąć pod uwagę system operacyjny Chrome Google, który jest zwykle dostępny w znacznie tańszych laptopach. Chociaż na tych platformach jest z pewnością porównywalny sprzęt i funkcje, istnieją między nimi poważne różnice, które należy wziąć pod uwagę. Komputery PC to niezwykle różnorodna kategoria. Istnieją dziesiątki producentów, którzy produkują komputery osobiste, a jakość i ceny mogą się znacznie różnić w zależności od modelu i marki. Najszybsze komputery PC przewyższą komputery Mac pod względem wydajności, a wiele firm dostosowuje swoje komputery do określonych celów, takich jak gry lub biznes. Komputery zazwyczaj działają w systemie Windows jako system operacyjny, który jest znacznie bardziej otwarty niż MacOS i aktualizowany częściej. Dostępnych jest także więcej oprogramowań dla systemu Windows. W szczególności Windows jest standardem w tworzeniu gier i wielu programach biznesowych. Urządzenia z systemem Windows mają różne kształty i rozmiary. Łatwo znaleźć standardowy laptop z klapką i interfejsem mysz-klawiatura. Laptopy z ekranem dotykowym dla systemu Windows można znaleźć nawet w niższych przedziałach cenowych, a bardziej wyszukane projekty obejmują składane ekrany, a nawet odłączane kombinacje tablet-klawiatura, takie jak seria Surface Book firmy Microsoft. Laptopy z systemem Windows również często są wyposażone w ekrany dotykowe, których nie znajdziesz w żadnej ofercie Apple MacBook – chyba że policzysz pasek Touch Bar. W przeciwieństwie do bardziej ograniczonej linii sprzętu Apple, w laptopach z systemem Windows jest duży wybór.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dużego producenta, takiego jak Lenovo, Dell, czy jedno z własnych urządzeń Microsoft, masz mnóstwo opcji do wyboru jeśli chodzi o laptopy z systemem Windows. Apple zawsze chroni swoją markę, wypuszczając produkty w bardzo przemyślanych wersjach. Każdy produkt Apple będzie zgodny z jego standardami, podczas gdy każdy producent może wykonać komputer z unikalnymi specyfikacjami. Pod wieloma względami surowe standardy projektowe Apple oznaczają, że jego produkty są łatwe do odebrania i użycia przez każdego, niezależnie od poziomu umiejętności lub znajomości komputera. Z drugiej strony sztywna konstrukcja komputera Mac oznacza mniejszą swobodę w dostosowywaniu urządzenia. System operacyjny Google Chrome nieco różni się od pozostałych dwóch głównych ofert. Obsługuje laptopy „Chromebook” i jest oparty na przeglądarce Google Chrome. Oznacza to, że nie można uruchamiać aplikacji komputerowych, jak pozostałe dwie platformy. To świetnie, jeśli jesteś użytkownikiem komputera, który potrzebuje tylko laptopa do czytania e-maili, oglądania Netflix i od czasu do czasu grania w grę mobilną. To powiedziawszy, Chrome OS jest dziś szybszy i bardziej wszechstronny niż kiedykolwiek wcześniej, z obsługą tysięcy rozszerzeń Chrome i mnóstwem aplikacji na Androida, choć nie zawsze dobrze skalują się z większymi wyświetlaczami laptopów. Wybory sprzętowe są dziś znacznie bardziej zróżnicowane niż w przeszłości. Chrome OS jest z pewnością mniej wydajną platformą niż Windows i MacOS, ale jeśli pasuje do rachunku za to, co chcesz robić na laptopie, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, wybierając platformę Google. Jeśli planujesz kupić laptopa, zerknij na stronę https://vobis.pl/laptopy/notebooki/dell. Istnieje kilka kategorii laptopów, wyprodukowanych z myślą o określonym przeznaczeniu lub odbiorcy. Kupując laptopa, zdecyduj, do czego zamierzasz używać laptopa, i poszukaj kategorii, która odpowiada tym zainteresowaniom.