W wielu codziennie wykorzystanych urządzeniach znajdziemy różnego rodzaju baterie, przykładowo w naszych telefonach znajdują się baterie litowo-jonowe.

Po raz pierwszy wprowadzono je na rynek w 1991 roku. Bateria litowo-jonowa została początkowo stworzona dla sektora elektroniki użytkowej. Wykorzystanie tej technologii szybko się upowszechniło, stając się ostatecznie standardem dla wszystkich urządzeń wymagających baterii. Akumulator litowo-jonowy zastąpił technologie niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe. W uproszczeniu zasada działania baterii litowo-jonowej polega na cyrkulacji elektronów poprzez wytworzenie różnicy potencjałów między dwiema elektrodami, jedną ujemną, a drugą dodatnią, zanurzonymi w przewodzącej cieczy jonowej zwanej elektrolitem. Gdy bateria zasila urządzenie, elektrony zgromadzone w elektrodzie ujemnej są uwalniane przez obwód zewnętrzny, aby przejść do elektrody dodatniej, jest to faza rozładowania. I odwrotnie, gdy akumulator się ładuje, energia dostarczana przez ładowarkę przesyła elektrony z elektrody dodatniej do ujemnej.

Różne typy baterii różnią się w zależności od rodzaju materiałów z których wykonane są elektrody oraz różnią się także pod względem składników elektrolitów.

Na przykład 12-woltowy akumulator kwasowo-ołowiowy, który tradycyjnie jest wykorzystywany do zasilania rozrusznika samochodu, opiera się na elektrolicie zawierającym jony ołowiu i elektrody na bazie ołowiu. Jeśli chodzi o akumulator litowo-jonowy, wykorzystuje on jony litowe, stąd nazwa tej technologii. Z pewnością jeżeli poszukujemy wysokiej jakości rozwiązań warto sprawdzić akumulator vrla, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Obecnie akumulatory żelowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na ich wysoką niezawodność. Baterie tego rodzaju mogą zasilać wiele różnego rodzaju urządzeń. Należy oczywiście zwrócić uwagę na czas, przez jakie mogą zasilać, lub też podtrzymywać urządzenie do czasu przywrócenia zasilania sieciowego.