Jaskra to grupa chorób oczu, które uszkadzają nerw wzrokowy, których zdrowie jest niezbędne dla prawidłowego widzenia.

To uszkodzenie jest często spowodowane nienormalnie wysokim ciśnieniem w oku. Jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób w wieku powyżej 60 lat. Może wystąpić w każdym wieku, ale częściej występuje u osób starszych. Wiele postaci jaskry nie ma żadnych znaków ostrzegawczych czy wczesnych objawów. Efekt jest tak stopniowy, że możesz nie zauważyć zmiany pola widzenia, dopóki choroba nie jest w zaawansowanym stadium.

Wczesne zdiagnozowanie jaskry zapobiegnie utracie wzroku

Regularne badania wzroku są niezwykle ważne

Ponieważ utraty wzroku spowodowanej jaskrą nie można odzyskać, ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania oczu, które obejmują pomiary ciśnienia w oku, aby można było postawić diagnozę na wczesnym etapie i odpowiednio leczyć jaskrę. Jeśli jaskra zostanie wcześnie rozpoznana, utratę wzroku można spowolnić lub można jej nawet zapobiec. Jeśli masz stwierdzoną jaskrę, zazwyczaj będziesz potrzebować leczenia do końca życia.

Oznaki i objawy jaskry różnią się w zależności od rodzaju i stadium choroby. Na przykład może to być widzenie centralne lub tunelowe w zaawansowanych stadiach, silny ból głowy, ból oka, rozmazany obraz, nudności i wymioty, aureole wokół świateł, zaczerwienienie oczu. Należy zatem niezwłocznie udać się na wizytę u okulisty, jeśli wystąpią niektóre z tych objawów, ponieważ mogą wskazywać na jaskrę. Nieleczona jaskra ostatecznie spowoduje ślepotę. Nawet w trakcie leczenia około 15 procent osób z jaskrą traci wzrok na co najmniej jedno oko w ciągu 20 lat.

W gabinecie okulistycznym możemy wykonać badanie jaskry Warszawa to miasto, gdzie znajdziemy wielu lekarzy okulistów zajmujących się chorobami oczu. Lekarz okulista może zalecić dalsze testy specyficzne dla stanu lub choroby oka, jeśli objawy takie zostaną wykryte. Tonometria to test, który ma na celu sprawdzenie, czy chorujemy na jaskrę. Leczenie opiera się głównie na spowolnieniu lub zahamowaniu rozwoju choroby i uszkodzenia wzroku. Okulista może nam zapisać krople, lub zlecić zabieg laserowy czy chirurgiczny. Jest to zależne od rodzaju choroby oraz stopnia zaawansowania jaskry.