Wielu właścicieli budynków, którzy nie mają dostępu do sieci gazowej, wybiera ogrzewanie oparte o własny zbiornik na propan.

Dzięki temu możemy skorzystać z wygodnego źródła ogrzewania, ciepłej wody, ogrzewania w kaloryferach oraz w gaz do gotowania. Należy wykonać w tym przypadku niezbędną instalację, ważne jest umiejscowienie zbiornika na gaz. Przepisy określają minimalne odległości zbiornika od budynku i granicy działki. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na media prowadzone pod ziemią. Dlatego umiejscowienie nie zawsze jest łatwe, zależy także od pojemności zbiornika.

Montaż instalacji gazowej z niezależnym zbiornikiem

Niezależne instalacje gazowe

Gaz płynny znajduje się w zbiorniku naziemnym lub podziemnym, warto zwrócić uwagę na przepisy mówiące o zachowaniu odległości od budynków w przypadku instalacji zbiornika. Firmy, które zajmują się przygotowaniem instalacji gazowej, dokonują utwardzenia powierzchni w celu montażu, wykonują wszystkie przyłącza, również wewnętrzne do pieca czy też kuchenki gazowej. W niektórych przypadkach możemy zastosować zbiornik podziemny, który możemy umieścić nieco bliżej budynku niż zbiornik na ziemi. Będzie to dotyczyło mniejszych działek, gdzie usytuowanie pod ziemią będzie jedynym rozwiązaniem. Gaz będzie wykorzystywany do ogrzewania kaloryferów czy też ogrzewania podłogowego, podgrzania wody oraz wykorzystywany w kuchni.

Wykonanie instalacji będzie wiązało się ze złożeniem wniosku, zawierającego mapę terenu, należy także przedstawić dokument prawny, który potwierdza własność lub też możliwość korzystania z danej nieruchomości, może być to oświadczenie o prawie własności. Wszystkie elementy instalacji zewnętrznej powinny być przygotowane w sposób bezpieczny, będą wymagały odbioru, jak również pozwolenia na budowę. Firmy realizujące montaż instalacji gazowej powinny sprawdzić dokładnie plomby, szczelność, podłączenie uziemienia czy też wszystkie wskaźniki dotyczące ciśnienia gazu w zbiorniku. Dodatkowo podczas uzupełniania gazu firmy, które dostarczają paliwo, również powinny po zatankowaniu sprawdzić szczelność oraz plomby na zaworze.

Wiele firm dostarcza obecnie wysokiej jakości propan do przydomowych instalacji gazowych. Firmy realizują dostawy gazu propan za pomocą cystern, tankowanie jest w pełni bezpieczne, możemy ustalić dostawy w przypadku zużycia, kiedy ilość gazu w zbiorniku spada. Należy brać pod uwagę, że w okresie zimowym zużycie będzie dużo większe, kiedy będziemy częściej korzystali z tego rodzaju usług.