Mieszkanie może być bardzo ciekawą inwestycją, biorąc pod uwagę wzrost cen mieszkań jak również możliwość wynajęcia, z pewnością jest to lokata pieniędzy, która jest obecnie coraz bardziej popularna.

Dodatkowo także warto zwrócić uwagę, iż obecnie oprocentowanie lokat jest dość niskie, dlatego też mieszkanie na wynajem staje się bardzo ciekawym pomysłem na zainwestowali pieniędzy. Należy oczywiście pamiętać, że wynajem mieszkania będzie wiązał się z odprowadzaniem podatków, powinniśmy także podpisać stosowną umowę z najemcą.

Jak wynająć mieszkanie na korzystnych warunkach?

Jak podpisać korzystną umowę wynajmu lokalu?

W przypadku umowy powinniśmy przygotować dokument tożsamości, będzie to dowód osobisty czy też paszport, gdzie na umowie umieszczamy dane obu stron, naturalnie określamy na jaki okres czasu została zawarta dana umowa. Naturalnie powinniśmy także umieścić kwotę związaną z czynszem, mediami, wszystkie koszty jakie będzie ponosił najemca, określamy także warunki wypowiedzenia. Oczywiście często w lokalu będą znajdowały się różne sprzęty, przykładowo może być to zabudowana kuchnia, gdzie znajdzie się przykładowo zmywarka czy też lodówka, jak i część umeblowania. Z pewnością powinniśmy w umowie dokładnie określić jakie sprzęty pozostają w domu i w jakim są stanie.

Dobrym pomysłem może być podpisanie umowy najmu okazjonalnego, w tym przypadku najemca określa, iż ma dostępny lokal, do którego może się wyprowadzić w przypadku rozwiązanie umowy, jest to umowa podpisywana notarialnie, a zatem jest umową wiążącą. W przypadku kiedy podpisali byśmy zwykłą umowę, a najemca okazał się osobą nieuczciwą, wówczas moglibyśmy mieć problem z jego usunięciem. Naturalnie jako właściciel mieszkania mamy prawo do eksmisji nieuczciwego najemcy, jednak w praktyce sprawy sądowe trwają przez wiele miesięcy, a w niektórych przypadkach mogą trwać przez kilka lat.

Dlatego też powinniśmy sprawdzić, komu wynajmujemy lokal, w tym przypadku sprawdzenie najemcy możemy zlecić firmie zewnętrznej, która wykonuje tego rodzaju usługi. Dzięki temu będziemy wiedzieli, iż powierzamy lokal osobie, która jest uczciwa, a w przypadku wypowiedzenia umowy czy też jej zakończenia opuści mieszkanie nie stwarzając żadnych problemów.