Argentyna to państwo położone w Ameryce Południowej nad południowym Atlantykiem. Graniczy z takimi państwami jak Chile, Boliwia, Paragwaj, Urugwaj i Brazylia. Na południu od kraju znajdziemy Antarktydę, której część również należy do Argentyny. Pod względem wielkości Argentyna jest drugim państwem w Ameryce Południowej i ósmym na całym świecie, jest znana na świecie z tanga, a także zachwyca bogactwem różnorodności natury oraz krajobrazów.

 

Buenos Aires

Główne miasto, stolica. Miejscowość ta cieszy się największym zainteresowaniem turystów. To właśnie tutaj znajdziemy najbardziej znane miejsca w całej Argentynie, np. dzielnica La Boca ze słynną kolorową uliczką Caminito, w pobliżu której znajduje się znany stadion piłkarski La Bombonera. Będąc tu na wakacjach warto zobaczyć Plaza de Mayo z okazałymi budynkami oraz katedrą ,w której znajduje się grobowiec Jose de San Martin – argentyńskiego generała i przywódcy powstania południowych narodów. Buenos Aires słynie również ze sporej ilości malowniczych restauracji, które oferują mnóstwo atrakcji.

Wodospady Iguazu

Te wodospady to z pewnością najpiękniejsze miejsca w całej Argentynie. Układając wycieczki do Brazylii i Argentyny koniecznie musimy uwzględnić je w naszym planie podróży. Wodospady są położone w Parku Narodowym Iguazu na granicy argentyńsko – brazylijskiej. Po stronie argentyńskiej posiadają one prawie 2500 m szerokości. Najbardziej znanymi wodospadami w tej części parku są wodospady Dwóch Braci, A. Nuneza Cabezy da Vaca i Gardziel Diabła.

Pampa

Jest to płaska stepowa kraina geograficzna. Step w Argentynie to miejsce, w którym panuje łagodny klimat sprzyjający rozwojowi rolnictwa. Te argentyńskie prowincje pokryte trawami stepowymi, pasterze na koniach i pasące się bydło nadają uroku temu miejscu. Obszarem odróżniającym się na terenie Pampy jest przepiękny pas górski Sierra de la Ventana. Te okolice nadają się na uprawianie aktywności fizycznej, a ci najbardziej odważni mogą pokusić się o zdobycie szczytu Cerro de la Ventana.

Patagonia

Niezwykle piękna i malownicza kraina geograficzna w południowej części Argentyny. Odkrywcą tych obszarów był Ferdynand Magellan. Patagonia obejmuje część Andów, a także Ziemie Ognistą. Jednym z najwspanialszych miejsc w całej Patogonii są niewątpliwie lodowce pokrywające obszar 13 000 kilometrów kwadratowych. Teren ten został zaliczony do dziedzictwa światowego UNESCO. Aby móc podziwiać te przepiękne lodowce można wybrać się do Parku Narodowego Los Glaciares i ze specjalnie przygotowanych tarasów oglądać te cuda natury. 

Prowincja Mendoza

Prowincje Argentyny można zwiedzać szlakiem znanych na całym świecie argentyńskich win. Stolicą pod tym względem jest Prowincja Mendoza. Położona u samych stóp pasma górskiego Andów. To własnie w tym miejscu znajduje się największy odsetek wszystkich winnic w Argentynie.

Prowincja Salta

Jeżeli natomiast nasz czas na zwiedzanie jest okrojony i chcielibyśmy zobaczyć coś więcej niż same winnice to świetnym pomysłem będzie odwiedzenie prowincji Salta. Słynie ona z tego, że na jej terenie możemy znaleźć kolejną świetna atrakcje turystyczną – Tren a las Nubes. Znaczenie tej nazwy to „pociąg do chmur” z tego względu iż jest to jedna z najwyżej położonych linii kolejowych na świecie.

Dolina Księżyca

Pasmo górskie należące do Andów. Na całej długości zachodniego wybrzeża rozciąga się tak zwana Valle de la Luna, czyli Dolina Księżyca. Jest to park pełen kanionów i ogromnych skał o specyficznych kształtach. To własnie w parkach narodowych w tym regionie możemy zaobserwować na przykład różowe flamingi.

Przydatne informacje o Argentynie

Walutą w Argentynie jest peso argentyńskie (ARS). Jego oznaczenie jest takie samo jak dolar $. Warto w takim razie podczas zakupów dopytać się o jaką walutę chodzi. Językiem urzędowym jest hiszpański. Naród polski jest w tym państwie bardzo dobrze postrzegany w związku z tym turystom z Polski nie jest potrzebna wiza. Natomiast nie możemy zostać tam dłużej niż 90 dni. Podczas przylotu strażnik graniczny może nas prosić o pokazanie biletu powrotnego. Argentyna jest prawie w całości katolicka. Drugą w kolejności grupą są agnostycy i ateiści. Jest również państwem bardzo bezpiecznym, natomiast jak w każdym kraju należy uważać na kieszonkowców.

Kuchnia Argentyny

Najpopularniejszym daniem w Argentynie jest jedzenie z grilla, zwane asado. Mieszkańcy bardzo często jedzą przygotowane w ten sposób steki wołowe lub wieprzowe. Na śniadanie lub w formie deseru podaje się długo gotowane mleko ze sporą ilością cukru w konsystencji przypominające karmel lub krówki. U nas zwane jest do kajmakiem natomiast w tamtym rejonie to dulce de leche. Będąc w Argentynie nie możemy sobie również odmówić posmakowania tamtejszej herbaty yerba mate. Wraz z Urugwajem jest to miejsce, z którego wywodzi się ten napój. Argentyna to również wino. Jest ona piątym z kolejności krajem co do ilości produkowanego trunku na świecie. Słynie szczególnie z malbec – ciemnego wina najczęściej podawanego do argentyńskich grillowanych steków.