Czy wiesz, że branża sportu i fitnessu jest zapełniona przez nadmiar mitów dotyczących treningu? Mit to fikcja lub półprawda, zwłaszcza taka, która stanowi część jakiejś ideologii. Smutne jest to, że większość ludzi wierzy w to, co słyszy od niedoinformowanych ludzi. Zawsze szukaj nauki i logiki stojącej za tym, co ludzie twierdzą. Nie zakładaj automatycznie, że jest to prawda, dopóki nie potwierdzą tego badania lub nie pokażą konkretnych wyników.

 

Mity w branży fitness, których znajomość pomoże wybrać odpowiedni trening i sprzęt w sklepie sportowym

MIT 1 – Wykonywanie brzuszków lub ćwiczeń na brzuch zmniejszy ilość tłuszczu w okolicy brzucha

Jeśli wykonasz tysiące brzuszków, będziesz miał płaski brzuch. To właśnie głoszą niektóre reklamy. Twierdzą one, że można uzyskać płaski, piękny brzuch, używając prostej maszyny do ćwiczeń mięśni brzucha. Wszystko, co musisz zrobić, to ćwiczyć 2 minuty dziennie i gotowe.

Prawda jest tak, że kluczem do utraty tłuszczu jest zmniejszenie spożycia kalorii, zwiększenie aktywności przez dłuższy okres czasu oraz włączenie treningu siłowego, cardio i rozciągania.

MIT 2 – Podnoszenie dużych ciężarów przez 8-12 powtórzeń zbuduje duże mięśnie (zwłaszcza u kobiet)

Panie, robienie większych ciężarów NIE zmieni was nagle w Hulka. Celem powinno być utrzymanie lub nieznaczne zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej. Aby to osiągnąć, należy zwiększyć intensywność ćwiczeń poprzez podniesienie ciężaru, liczby powtórzeń lub skrócenie czasu odpoczynku między seriami.

MIT 3 – W przypadku treningu oporowego należy wykonywać 3 serie po 10-15 powtórzeń, 3 ćwiczenia na każdą partię ciała, z częstotliwością 3 dni w tygodniu.

Ile serii jest naprawdę potrzebnych? Zgodnie z badaniami naukowymi, dokładna liczba serii konieczna do stymulacji rozwoju tkanki beztłuszczowej to jedna, jeśli jest wykonywana przy 100% niewydolności mięśni. Pojedyncza seria jest idealnym bodźcem do rozwoju tkanki mięśniowej. Ponadto, idealny czas odpoczynku (w zależności od intensywności) wynosi od 3 do 10 dni pomiędzy kolejnymi treningami siłowymi tej samej partii mięśni.

MIT 4 – Aby być w formie, wystarczy mi tylko trening sercowo-naczyniowy.

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe (cardio) w bardzo niewielkim stopniu przyczyniają się do zwiększenia mobilności oraz utrzymania lub zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej. Jeśli unikasz któregokolwiek z tych trzech elementów, zmniejszasz swoje wyniki o jedną trzecią. W wyniku procesu starzenia się z każdą dekadą tracimy średnio 5-7 kg mięśni, czyli jeśli nie trenujemy siłowo.

MIT 5 – Każdy sprzęt fitness jest dobry, jeśli się go używa.

Wszystkie urządzenia do ćwiczeń nie są sobie równe, zwłaszcza urządzenia do ćwiczeń w domu reklamowane w reklamach. Niektóre elementy sprzętu fitness nie są dobrze skonstruowane i mogą powodować urazy u osób z ograniczeniami zdrowotnymi. Warto odwiedzić profesjonalny sklep ze sprzętem sportowym typu https://sport-blast.pl/, aby uniknąć tego problemu.