Kuchnia żydowska nie wszystkim smakoszom jest znana. Jednak ci, którzy jej spróbują, na długo zapamiętują towarzyszące jej doznania smakowe. Przepisy kuchni żydowskie oparte są na doświadczeniu przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Co wyróżnia kuchnię żydowską na tle innych?
Gdzie można spróbować kuchni żydowskiej?
Dań kuchni żydowskiej najlepiej spróbować w żydowskiej dzielnicy Krakowa – na Kazimierzu. Jednym z polecanych miejsc jest Restauracja Esterante, która mieści się przy ul. Estery 6 w Krakowie (tel: 500 072 222). To właśnie w niej można spróbować dań kuchni polskiej z domieszką żydowskiej. Do przygotowania potraw włożono wiele wysiłku i serca, które pobudzą kubki smakowe każdego gościa. Każda z nich sporządzona została ze świeżych produktów pod czujnym okiem doświadczonego szefa kuchni. Dla niego najważniejsze jest zadowolenie klienta niezależnie od preferencji, czy wieku. W menu można znaleźć dania mięsne, wegańskie i przeznaczone dla dzieci. Posiłek koniecznie trzeba zakończyć pysznym deserem.
Charakterystyka kuchni żydowskiej
Aby mówić o kuchni żydowskiej warto przybliżyć trochę historię tej kultury. Klimat żydowski można poczuć w Krakowie, na Kazimierzu. W przeszłości był to istotny ośrodek kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Zwiedzając krakowskie synagogi na Kazimierzu warto zatrzymać się w miejscu, które wpisuje się w nastrój tej dzielnicy. Ofertę takiego hotelu znaleźć można na stronie hotelestera.pl, który jest unikatowym połączeniem historii i tradycji z nowoczesną elegancją. Kuchnia żydowska to przede wszystkim masa przypraw. Każde danie musi być dokładnie doprawione ze szczególną precyzją. W dużej mierze są to przyprawy korzenne jak np. gałka muszkatołowa, goździki, czy cynamon. Podczas przyrządzania posiłków nie szczędzi się także warzyw czy innych dodatków. Kuchnia żydowska przypomina nasz staropolski zwyczaj przyrządzania potraw. Niegdyś te dwa, niby różne, światy mieszkały obok siebie i stanowiły obopólną inspirację. W kuchni staropolskiej oczywiście górowały mięsa i zupy na mięsnym wywarze. Choć nierzadko na polskich stołach można było zobaczyć dania z kapusty kiszonej, czy ziemniaków. Niemniej jednak Polacy chętnie pogłębiali swoją wiedzę kulinarną i sięgali po różne urozmaicenia. Jednym z nich były nietypowe przyprawy, czy połączenia smakowe zaciągnięte z kuchni żydowskiej. Z tą różnicą, że dla Żydów istotne jest przestrzeganie zasad koszerności.
Czym są zasady koszerności?
Dużym uogólnieniem zasad koszerności jest to, w jaki sposób przechowywać produkty, przyrządzać posiłki, jak ma przebiegać ubój zwierząt oraz jakie produkty są dozwolone do spożycia. Jednak podstawowym wyznacznikiem zasad koszerności jest niełączenie w jednym posiłku mięsa zwierzęcego i białka. W trakcie jego przygotowywanie nie można też używać tych samych sztućców, garnków, czy desek do mięsa i nabiału. Zabronione jest także przechowywanie tych produktów razem. Sama koszerność pochodzi jeszcze z czasów starożytnych i oznacza czystość pokarmów. W kuchni żydowskiej dużą uwagę przykłada się do jedzenia mięsa i tego, z jakiego zwierzęcia pochodzi. Dozwolone jest spożywanie mięsa ze zwierząt, które przeżuwają pokarm i mają parzystą liczbę kopyt, czyli np. krowa, koza bawół, sarna, czy wół. Można również jeść mięso pochodzące z udomowionych ptaków np. kury, kaczki lub indyka. Całkowicie niedozwolone jest spożywanie mięsa z koni, świń, kangura, czy królika oraz ptaków padlinożernych i drapieżnych. Zasady koszerności obejmują także nabiał, alkohol, ryby i owoce morze.