Trudno znaleźć osobę, która uzna, że nie lubi popularnej, włoskiej pizzy. To danie znane i lubiane na całym świecie. Może występować w wielu wariantach, jednak jego postawą jest wytrawne ciasto drożdżowe, posmarowane sosem pomidorowym, posypane serem tartym i pieczone w bardzo mocno nagrzanym piecu. Zazwyczaj pizza jest też uzupełniona kompozycją kilku produktów, które w połączeniu fundują smakoszom kulinarną ucztę. Pełne przyjemności kosztowanie pizzy, kończy się, kiedy w nasze życie wkracza zdrowa dieta! Wówczas pojawia się pytanie, czy właściwie pizza jest zdrowa?
Tradycyjna pizza, a dieta!
Przede wszystkim należy wiedzieć, że najlepsza pizza może być zdrowa, jednak nadal nie zawsze będzie dietetyczna. By, stanowiła posiłek dostarczający wartości odżywczych, należy starannie wybrać do niej jakościowe produkty. Jak się okazuje to właśnie te najpopularniejsze i najbardziej tradycyjne rodzaje pizz do dietetycznych nie należą. Już sam ser, który stanowi ich podstawowy składnik, jest dość kaloryczny, pamiętajmy jednak, że ser jednocześnie jest bogaty w wapń, zatem wprowadza też wartość dodatnią. Oczywiście rodzaje dostępnych serów, które sprawdzą się na pizzy, różnią się kalorycznością, warto zatem sięgnąć po te z rodzaju chudych, do jakich należą mozzarell, czy też gouda. Ser mozzarella, jest zresztą najczęściej używanym przez Włochów do tradycyjnej pizzy! Szybko się roztapia, wspaniale ciągnie i doskonale komponuje ze wszystkimi składnikami.
Tradycyjna pizza Margherita, czyli ta z samym serem, o średniej wielkości, ma około tysiąca sześciuset kalorii. Jeśli dodatkowo zostanie pokryta boczkiem, salami, czy bekonem, to oczywiście jej kaloryczność wzrośnie. Zatem jedną z najbardziej tłustych jest pizza Pepperoni, niestety dość kaloryczna okazuje się również pizza Hawajska z ananasem i szynką, ponad tysiąc kalorii ma średnia pizza Capriciosa. Nic jednak straconego! Wystarczy nieco zmienić kompozycję składników, by zyskać danie mniej tłuste, które nie naruszy zasad zdrowej diety. Jeśli nie chcemy rezygnować z mięsa, lepiej postawić na kurczaka. Dobrym niskokalorycznym wyborem, zawsze będzie tuńczyk, czy też owoce morze.
Pizza w wersji zdrowej i smacznej!
Istotną kwestią w przygotowywaniu zdrowych posiłków jest oparcie ich o wartościowe i świeże produkty. Tak, samo sprawa ma się w przypadku pizzy. Jeśli chcemy wiedzieć, co jemy, raczej rezygnujemy z mrożonek. W ich przypadku nigdy nie mamy pewności, co do składników. Poza tym im bardziej przetworzone jedzenie, tym gorzej dla organizmu. Warto zatem postawić na pizze świeżo robioną z dobrej restauracji lub własną, domową.
Niewątpliwie to właśnie domowa pizza, daje nam najlepszą świadomość jej jakości, ponieważ osobiście dobieramy produkty. Jak to zrobić dobrze? Należy wybrać dobrej jakości ser i zrezygnować z koncentratu w puszce, zastępując go własnym sosem pomidorowy przygotowanym ze świeżych pomidorów i ziół. W przypadku mięsa, czy też wędliny, należy pamiętać o sprawdzeniu składu i wybieraniu, tych możliwie bez lub z jak najmniejszą ilością wzmacniaczy smaku i konserwantów. Dobrze też jest zwrócić uwagę na jakość i świeżość pozostałych składników wśród, których nie powinno zabraknąć warzyw. Warto pamiętać, ze popularne na pizzy pieczarki, są dość ciężkostrawne, by nie przesadzić z ich ilością. Warzywami, które świetnie się skomponują z wszelkimi dodatkami są: papryka, kukurydza, pomidory, brokuł, czy cebula. Z pewnością wartość odżywczą dania podnosi dodatek warzyw zielonych, liściastych, takich jak szpinak, rukola, czy roszponka.
Nie bez znaczenia jest również ciasto, czyli spód pizzy. Jeśli ma być dietetycznie, lepiej przygotować w miarę cienkie. Poza tym ta prawdziwa pizza neapolitańska charakteryzuje się właśnie cienkim ciastem. Coraz bardziej popularne w wyrabianiu ciasta, staje się zastępowanie mąki pszennej zwykłej, mąką razową. Ma ona więcej wartościowych składników, w tym błonnika. Co, równie ważne pizza na cieście razowym, czyli tak zwanym ciemnym spodzie, nie traci na walorach smakowych.