Istnieje wiele różnych elementów stroju szefa kuchni, z których każdy odgrywa ważną rolę w wykonywaniu obowiązków.

Każdy element ubioru ma określony cel, od ochrony żywności przed zanieczyszczeniem po oznaczenie starszeństwa w hierarchii szefa kuchni. Bluza kucharska wiele różnych funkcji, które składają się na jej funkcjonalność i praktyczność. Jest zwykle dwurzędowa, ponieważ zapewnia dodatkową warstwę ochronną przed gorącem lub rozpryskami. Materiał jest często wykonany z grubej bawełny lub mieszanki poliestru i bawełny, ponieważ zapewnia to przewiewność, a także pomaga chronić przed gorącymi rozpryskami czy parą. Kurtka jest tradycyjnie biała, ponieważ ułatwia to identyfikację plam, co pomaga zachować odpowiednią higienę. Biel bluzy zapewnia również profesjonalny i czysty wygląd. Zarówno zapięcie na rzep, jak i zatrzask zapewniają możliwość szybkiego zdjęcia kurtki w nagłych przypadkach. Ryzyko związane z zatrzaskami jest na ogół bardzo niskie, ponieważ prawdopodobieństwo ich wypadnięcia i wpadnięcia w żywność jest znacznie mniejsze niż w przypadku innych mechanizmów zapinania, jak guziki. Podobnie jak bluza szefa kuchni, spodnie ochronne zapobiegają zanieczyszczaniu potraw przez przenoszenie zanieczyszczeń z codziennych ubrań.

Są również luźne, aby ułatwić ruch i przewiewność, a wykonane są z grubego materiału, co pomaga zminimalizować zagrożenie spowodowane rozlaniem gorących płynów.

Chociaż nie jest uważany za część tradycyjnego stroju szefa kuchni, wiele osób pracujących na kuchni ubiera dodatkowo fartuch ochronny. Fartuch zapewnia dodatkową warstwę ochronną przed ciepłem i płomieniami, a także przed plamami. W gastronomii niezbędne są również nakrycia głowy, które kupisz na stronie sklep.spart.com.pl/category/czapki-kucharskie. Fartuchy powinny być wykonane z materiału trudnopalnego oraz odpowiednio zawiązane i dopasowane. Pomoże to zapobiec zanurzeniu luźnych części w żywności lub wejściu w kontakt z otwartym ogniem. Praca w gastronomii wiąże się z wieloma godzinami spędzanymi na nogach, więc wygodne buty to podstawa w tej branży. Aby zapewnić komfort, buty muszą być dobrze dopasowane i dobrze amortyzować. Pozwoli to zmniejszyć nacisk na podeszwy stóp podczas stania na twardej podłodze i zapobiegnie poślizgnięciom.