Turbosprężarka to nic innego, jak kompresor powietrza, który do działania wykorzystuje gazy wydechowe. Opuszczające silnik gazy spalinowe kierowane zostają do komory sprężarki, gdzie znajduje się wirnik. Po drugiej stronie urządzenia znajduje się wirnik kompresora napędzany wałem.

Jego zadaniem jest sprężanie powietrza zasilające silnik. Ma to znaczenie dla lepszego procesu spalania, bowiem sprężone powietrze ma w jednostce więcej tlenu. Można dzięki temu także zwiększyć moc silnika, bowiem sprawia to tlen połączony z dodatkową ilością paliwa.

Można powiedzieć, że jest to precyzyjne urządzenie o stosunkowo wysokiej niezawodności. Niektórzy mówią też o wysokiej trwałości. Jest to element bezpośrednio zintegrowany z silnikiem, a wiec musi właśnie taki być, niemalże idealny. Przyczyn, które powodują przyśpieszone zużywanie turbosprężarki, a w konsekwencji jej awarię jest kilka. Jedną z nich jest zanieczyszczenie oleju, które może mieć miejsce przy zastosowaniu niskiej jakości olejów, filtrów. Ale przyczyna takiego stanu może być także ograniczone smarowanie lub jego brak.

Dzieje się to na przykład za sprawa niedrożności układu smarowania lub utraty właściwości smarnych przez olej. Kolejnym powodem jest także zanieczyszczenie w układach wydechowym i odlotowym oraz nieumiejętna technika jazdy pojazdem z silnikiem turbodoładowanym.

Turbosprężarka jest narażona na uszkodzenia, ze względu na warunki w jakich pracuje, posiada wiele części ruchomych co wpływa na jej żywotność, raz na pewien czas powinna być serwisowana aby działała jak należy. Obecnie nowe turbosprężarki działają pod kontrolą komputerów. Trzeba sprawdzać czy działają prawidłowo pod kontrolą danego oprogramowania. Firmy zajmujące się regeneracją turbosprężarek dają często gwarancję na naprawiony czy zregenerowane urządzenia. Z pewnością regeneracja turbo musi zostać wykonana z należytą dokładnością, jest to ważny element naszego samochodu, i nie chcemy aby zawiodła nas w najmniej oczekiwanym momencie.