Uważa się, że fitomedycyna ma przewagę nad konwencjonalnymi lekami i odzyskuje zainteresowanie społeczeństwa. Moringa oleifera to wielofunkcyjna roślina stosowana jako żywność dla ludzi i do celów leczniczych na całym świecie.

Moringa oleifera zawiera niezbędne aminokwasy i karotenoidy w liściach oraz składniki o właściwościach przeciwutleniających, co stworzyło ideę wykorzystania tej rośliny jako suplementu diety. Ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za zastosowania lecznicze moringi jest bardzo szeroka gama niezbędnych przeciwutleniaczy, witamin i składników odżywczych oraz minerałów. Prawie wszystkie części moringi można wykorzystać jako źródło pożywienia o innych użytecznych wartościach. Moringa zawiera również wapń i fosfor, które pomagają zachować zdrowe i mocne kości. Oprócz właściwości przeciwzapalnych wyciąg z moringi może pomóc w leczeniu chorób takich jak zapalenie stawów, a także leczyć uszkodzone kości, depresję, lęk i zmęczenie. Silne przeciwutleniacze znajdujące się w ekstrakcie Moringi mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom serca, a także wykazano, że utrzymują zdrowe serce. Wykazano, że wyciąg z moringi pomaga leczyć rany, a także zmniejszyć blizny. Moringa pomaga zmniejszyć ilość glukozy we krwi, a także cukru i białka w moczu.

Poprawiło to poziomy hemoglobiny i ogólną zawartość białka w badaniach. Moringa może pomóc zmniejszyć nasilenie ataków astmy i chronić przed skurczem oskrzeli. Wykazano również, że pomaga w lepszej funkcji płuc i ogólnym oddychaniu. Moringa może pomóc ciału w przyswajaniu większej ilości żelaza, zwiększając w ten sposób liczbę czerwonych krwinek. Uważa się, że ekstrakt roślinny jest bardzo pomocny w leczeniu i zapobieganiu anemii i chorobom sierpowatym. Chociaż liście moringa mogą mieć bardzo niewiele zgłoszonych działań niepożądanych, przed zastosowaniem suplementu z tym składnikiem należy zasięgnąć porady lekarzem, szczególnie w przypadku zażywania leków na tarczycę, ciśnienie lub cukrzycę.