Jeżeli czujemy, iż w naszym mieszkaniu temperatura spadła, nie chcemy jednak włączać na razie pieca w naszym domu jednorodzinnym, czy też elektrociepłownia nie włączyła jeszcze ogrzewania mieszkań, wówczas możemy podnieść temperaturę wykorzystując grzejnik elektryczny.

Często są to grzejniki konwektorowe lub też grzejniki olejowe, które różnią się sposobem działania. W przypadku grzejnika konwektorowego wykorzystuje się podgrzewanie powietrza, które w naturalny sposób będzie unosiło się do góry, grzejnik będzie pobierał chłodne powietrze u dołu, co wymusi naturalną cyrkulację i podgrzanie całego pomieszczenia.

Jak dogrzewać pomieszczenia w czasie chłodów?

Jak wybrać skuteczny i energooszczędny kaloryfer elektryczny?

Grzejnik konwekcyjny może bardzo szybko się rozgrzać, zastosowanie nowoczesnych grzałek pozwala na szybkie uzyskanie temperatury, zatem szybko odczujemy, iż temperatura w naszych pomieszczeniach wzrasta. W przypadku grzejnika olejowego temperatura będzie rosła powoli, ponieważ olej w grzejniku będzie się powoli rozgrzewał. Grzejniki tego typu mogą mieć formę dobrze nam znanych kaloryferów, które będą oddawały ciepło na zewnątrz. Kaloryfery olejowe są tańsze w użytkowaniu, ponieważ zażywają mniejszą ilość prądu, grzałka nie potrzebuje dużej mocy aby podgrzać olej, przeciwieństwie do grzejników konwektorowych.

Jednak grzejniki konwektorowe mogą posiadać obecnie regulację mocy, przykładowo będzie to 750W, 1250W lub 2000W. Dzięki czemu możemy dobrać jego moc do naszych potrzeb, sprawić iż będzie podgrzewał powietrze nieco wolniej, jednak zużywając dużo energii elektrycznej. Z pewnością działanie tego rodzaju grzejnika przez kilka godzin z wykorzystaniem małej mocy nie obciąży zbytnio naszego portfela, rachunki miesięczne za prąd nie wyniosą więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Z pewnością kaloryfer elektryczny należy dobrać do wielkości pomieszczenia, z pewnością dużą rolę może odgrywać jego wielkość. Naturalnie obecnie grzejniki wyposażone są w czujniki, możemy ustawić temperaturę pożądaną, wówczas grzejnik po jej osiągnięciu będzie się wyłączał. Po pewnym okresie, kiedy temperatura nieco spadnie, może on załączyć się znowu, dzięki temu będzie działał automatycznie, dodatkowo także oszczędzające energię elektryczną.